Ağ Bağlantısı

Ana programlar ile akıllı tahtaların birbirine yerel ağda bağlanabilmesi için hepsinin aynı ağda olmaları gerekir.

Ana program Ayarlar penceresinden hesap oluşturarak akıllı tahtaların ana programa daha kolay bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tahtalar ile ana programın aynı ağda olup olmadığını anlamak için ip adreslerini kontrol edebilirsiniz. Ana bilgisayarın IP adresi 192.168.1.*** ise tahtaların IP adresi de 192.168.1.*** şeklinde olmalıdır.
(Windows tahtalarda Komut istemine ipconfig yazarak IPv4 kısmına bakabilirsiniz.)
(Pardus tahtalarda Terminale ip a yazarak görebilirsiniz.)

MEB Fatih ağlarında kablosuz bağlantı, idare bilgisayarlarına giden kablolu bağlantı, tahtalara giden kablolu bağlantı ve laboratuarlara giden kablolu bağlantı birbirinden farklı ağlardır.

Eğer aynı ağda olduğunuzdan eminseniz ve yine bağlantı sağlanamıyorsa, sunucu yazılımı güvenlik duvarında izin verilenler listesine eklemelisiniz. Kurulum esnasında program kendisini Windows Güvenlik Duvarına ekler. Başka bir güvenlik yazılımı kullanıyorsanız dışlama/istisna olarak ekleyiniz.

Sunucu yazılım IP adresi hesabınız üzerinden tahtalarla paylaşılır. Ancak programın hesabınıza bağlanamaması gibi durumlar için Ana Program > Ayarlar > Sunucu Adresi kısmına IP adresini yazmanız önerilir. Isterseniz IPADRESI;SUNUCUPCADI;... şeklinde birden fazla adres yazabilirsiniz.
Sunucu yazılımın bağlandığı modemde port yönlendirme yapabiliyorsanız aynı ağda olmasa da tüm cihazlarınızı bağlayabilirsiniz. Bu durumda bu alana DIŞIP:DIŞPORT şeklinde yazınız.

Tahtaların bağlanma aşamasında gerçekleştirdiği işlemler şu şekildedir.
Bir adres havuzu oluşturur.
Son bağlanılan adres havuza eklenir.
Ayarlarda yazdığınız adres(ler) havuza eklenir.
Hesabınızdan alınan adres(ler) havuza eklenir.

Havuzda toplanan adreslere sırayla bağlanmaya çalışır. 10 defa bağlantı başarısız olursa tüm IP bloğunu tarayıp açık IP adreslerini havuza ekler.